9 wskazówek dotyczących skutecznego aplikowania online

Podajemy dziewięć wskazówek, jak zrobić pozytywne wrażenie podczas aplikowania online.

Chcesz pracować za granicą? Wtedy zarówno rekruter - który rekrutuje z daleka - jak i klient będą ciekawi z kim mają do czynienia. Logiczne, ale Ty jako kandydat chciałbyś również móc spojrzeć w oczy osobie do kontaktu i lepiej poznać pracę. Dlatego coraz częściej rozmowy kwalifikacyjne odbywają się za pośrednictwem programów do wideorozmów, takich jak Skype. Podajemy dziewięć wskazówek, jak zrobić pozytywne wrażenie podczas aplikowania online.

  • Sprawdź swój sprzęt

Dobre przygotowanie jest na wagę złota. Dotyczy to nie tylko treści rozmowy, ale także sprawdzenia stanu urządzeń. Technologia jest fantastyczna, ale nie można wykluczyć ewentualnych wpadek. Upewnij się więc, że masz stabilne połączenie internetowe, a wcześniej przetestuj kamerę internetową i dźwięk (zalecamy użycie słuchawek). Wypróbuj wcześniej Skype'a, aby wiedzieć, jak działa aplikacja i jakie funkcjonalności możesz wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

  • Zaznajom się z obrazem

Nigdy nie jest dobrym pomysłem udawanie czegoś innego niż to, kim naprawdę jesteś. Ale kiedy widzi się siebie na ekranie po raz pierwszy, to jest to lekki szok. Zobacz, jak wypadasz na ekranie i jako ćwiczenie spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań z rozmowy kwalifikacyjnej. W ten sposób stajesz się bardziej komfortowy z medium i nie jesteś zbyt pochłonięty technologią podczas rozmowy. To ostatnie sprawiłoby, że zapomnisz o uśmiechu i okazaniu niezbędnego entuzjazmu.

  • Załóż profesjonalne konto

Jesteś świetnie przygotowany, ale przeoczyłeś jedną rzecz: używasz zabawnego pseudonimu i osobnego adresu e-mail dla swojego osobistego konta Skype. Unikaj kłopotliwych sytuacji: dziwna nazwa użytkownika jak metser_123 lub adres e-mail jak johnnekebetonneke@hotmail.com nie robią dobrego wrażenia. W razie potrzeby załóż drugie konto i wybierz po prostu "imię.nazwisko": profesjonalnie i przejrzyście. Dodanie zdjęcia to również plus!

  • Ubierz się schludnie

Spokojnie: na pewno nie jesteśmy policją mody w rozmowach o pracę. Niemniej jednak ważne jest, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawiać zadbane wrażenie. Ubierz się tak, jak na rozmowę kwalifikacyjną w trybie offline. I zrób to od stóp do głów: nigdy nie wiesz, czy podczas rozmowy nie będziesz musiał nagle wstać. Wolisz uniknąć sytuacji, w której rozmówca zobaczy cię w bokserkach. Najlepiej nie zakładaj zbyt rzucających się w oczy kolorów ani biżuterii, która rozprasza uwagę.

  • Zadbaj o odpowiednie miejsce

Rozmowę o pracę najlepiej przeprowadzić w domu, a nie w kawiarni czy w sali konferencyjnej obecnego pracodawcy. Twój pokój nie musi być wypucowany, ale musi być uporządkowany i mieć neutralne tło. Postaraj się dostarczyć trochę światła, ale nie ustawiaj się zbyt blisko okna. To tworzy zbyt duże podświetlenie. Ustaw się spokojnie w odległości około ramienia od kamery i umieść ją na wysokości oczu, tak aby patrzeć na rekrutera.

  • Unikaj rozproszenia uwagi

Przede wszystkim cisza! Zamknij niepotrzebne otwarte programy przed rozpoczęciem rozmowy o pracę. Nie chcesz przecież, żeby nagle wyskoczyły powiadomienia z Facebooka albo żeby Twoja lista Spotify zaczęła grać dudniące bity. Zmień również status Skype na "Nie przeszkadzać". I niezależnie od tego, jak bardzo je kochamy, nie pozwólmy, aby nasz mały brzdąc wczołgał się do pokoju, a czworonożny przyjaciel wskoczył nam na kolana lub klawiaturę.

  • Nie ma nic złego w podglądaniu

Oczywiście dobrze przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej: poszukaj informacji o firmie, pomyśl o odpowiedziach na najczęściej zadawane pytania ... Ale niewielki podglądanie to nie zbrodnia: zrób sobie np. listę rzeczy - użyj słów kluczy lub oznaczeń - o których na pewno chcesz wspomnieć lub zapytać podczas rozmowy. Pamiętaj jednak, aby wcześniej dokładnie przejrzeć również te notatki. Wygląda nienaturalnie, gdy odczytuje się rzeczy lub recytuje z pamięci.

  • Miej pod ręką przydatne dokumenty

Oprócz ściągawki warto mieć przy sobie wydrukowaną kopię CV, listu motywacyjnego i ewentualnego portfolio. W ten sposób, podczas rozmowy kwalifikacyjnej, możesz łatwo śledzić, kiedy rekruter będzie przeglądał z Tobą te dokumenty. Skype ułatwia również udostępnianie lub wysyłanie dokumentów do siebie nawzajem: upewnij się, że umieścisz je w łatwym do znalezienia folderze. Miej też przygotowany zeszyt do robienia notatek.

  • Bądź przygotowany na wszystko

Można przygotować wszystko do ostatniego szczegółu, ale zawsze coś może pójść nie tak. To nie jest katastrofa: wszyscy jesteśmy ludźmi, a technologia nie byłaby technologią, gdyby regularnie się nie psuła. Najważniejsza rada: zachowaj spokój w tym niezręcznym momencie i nie panikuj. Jest to wręcz doskonały sposób na pokazanie rekruterowi, że zachowujesz zimną krew w niespodziewanych i stresujących sytuacjach.