6 wskazówek jak stworzyć CV, dzięki któremu zostaniesz zauważony

Ważne jest, aby wyróżnić się spośród wszystkich innych kandydatów i od razu zrobić pozytywne wrażenie. Jednym ze sposobów na to jest zbudowanie mocnego CV.

Podczas poszukiwania nowego wyzwania nie jesteś jedynym kandydatem. Ważne jest, aby wyróżnić się spośród wszystkich innych kandydatów i od razu zrobić pozytywne wrażenie. Jednym ze sposobów na to jest zbudowanie mocnego CV. W tym wpisie na blogu dowiesz się, jak najlepiej się do tego zabrać.

Podkreśl swoje mocne strony

A CV is the ideal document for showcasing your strengths in an honest and humble way. Applying for a job is like running a race: there can only be one winner. Sell yourself in a positive way without going over the top.

Not sure which skills to mention? We’ve listed a few below to help you get started. The vacancy itself is an important source of inspiration. Try to link your skills to the job requirements. Most importantly: be honest! There's a good chance your potential employer will ask you for specific examples of your skills during the job interview.

Potencjalnie ważne umiejętności w CV:

  • Umiejętność komunikowania się
  • Odporność na stres
  • Kompetencje społeczne
  • Talent organizacyjny
  • Kierowanie i coaching
  • Niezależność
  • Gracz zespołowy

Postaraj się, aby Twoja lista nie była nieskończenie długa. Ogranicz się więc do umiejętności, które mają największe zastosowanie w Twoim przypadku lub pasują do oferty pracy/stanowiska.

Pisz wyraźnie i bez błędów ortograficznych

O błędach ortograficznych możemy powiedzieć tylko jedno: unikaj ich. Nawet jeśli nie odgrywa to roli w twojej pracy, słaba pisownia tworzy złe wrażenie i kojarzy się z nieprofesjonalnością. Wiesz, że np. popełniasz błędy ortograficzne lub piszesz niechlujnie? Poproś kogoś silniejszego językowo o korektę Twojego CV.

Nie tylko powinno się napisać staranne CV, ważne jest również, aby było ono krótkie i do rzeczy. Możesz szczegółowo wyjaśnić te informacje w swoim liście motywacyjnym lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Unikaj więc nadmiaru informacji, ograniczając się do tego, co istotne.

Bądź szczery

Kuszące bywa przedstawienie prawdy w nieco piękniejszy sposób niż jest w rzeczywistości. Spróbuj oprzeć się pokusie, bo w końcu szczerość zwycięża i prawda wychodzi na jaw.

Nie oszukuj więc nikogo, że masz doskonałe opanowanie pewnych kompetencji zawodowych, gdy tak nie jest: prędzej czy później zostanie to odkryte i nie wyświadczysz nikomu przysługi.

Bądź kreatywny

Jak nadać swojemu CV ten dodatkowy akcent, aby wyróżnić się wśród różnych kandydatów? Można to zrobić na różne sposoby.

Na przykład przygotuj CV w alternatywnym układzie. Może to być CV z efektowną, kreatywną szatą graficzną lub w innym formacie, np. infografika lub przekaz wideo. Oczywiście stopień wymaganej kreatywności zależy częściowo od sektora i stanowiska, o które się ubiegasz. Dzięki IMPACT CV Tool możesz szybko i za darmo stworzyć CV w dobrze wyglądającym szablonie.

Możesz też sprawić, by Twoje CV wyróżniało się pod względem treści. Dzięki temu oprócz doświadczenia i umiejętności możesz wspomnieć o innych rzeczach, które nie są standardowe w czyimś CV. Możesz na przykład powiązać swoje najważniejsze cechy charakteru z treścią przyszłej pracy. Zawsze dopasuj swoje CV do stanowiska i firmy, do której aplikujesz. W ten sposób przekazujesz rekruterowi najbardziej istotne informacje.

Wyróżnij się z tłumu

Czy masz specyficzną wiedzę lub umiejętności zdobyte na dodatkowych szkoleniach, które nie każdy opanował lub które naprawdę robią różnicę? Koniecznie wspomnij o tym w swoim CV. W ten sposób od razu wyróżnisz się i odznaczysz na tle innych kandydatów.

Masz jakieś ciekawe hobby lub zainteresowania? Można też o nich wspomnieć! Pokazują one, że masz inne zainteresowania poza pracą i często wspierają inne Twoje cechy osobowości oraz świadczą o Twojej wytrwałości, kreatywności czy inicjatywie.

Ponadto często są to łamacze lodów, które zapewniają przyjemny początek rozmowy kwalifikacyjnej.

Poproś kogoś o sprawdzenie Twojego CV

Jak już wspomnieliśmy, zawsze poproś kogoś o sprawdzenie Twojego CV przed naciśnięciem przycisku "wyślij"! Często człowiek sam nie widzi błędów, bo czytał tekst wiele razy. Dlatego ważne jest, aby na Twoje CV zerknął ktoś ze świeżym spojrzeniem. Dodatkowo jest to końcowe sprawdzenie, czy Twoje CV jest jasno i logicznie skonstruowane.

W ten sposób zrobisz dobre wrażenie na swoim przyszłym pracodawcy!