Co warto zobaczyć w Belgii?

Na naszym blogu z ogólnymi informacjami o Belgii przeczytaliście już, że nasz kraj ma 10 prowincji podzielonych na Flandrię, Walonię i Region Stołeczny Brukseli

Na naszym blogu z ogólnymi informacjami o Belgii przeczytaliście już, że nasz kraj ma 10 prowincji podzielonych na Flandrię, Walonię i Region Stołeczny Brukseli. Aby odkryć wszystkie zabytki, zachęcamy do zakupu przewodnika turystycznego, ale polecamy kilka miast na udany wypad.

Bruksela

Od czego by innego nie zacząć niż od stolicy Belgii, a nawet Europy? Jeśli znasz jeden belgijski zabytek, to jest szansa, że jest to Atomium. 102-metrowa stalowa konstrukcja z dziewięcioma kulami została zbudowana na Targi Światowe w 1958 roku. Pierwotnie Atomium miało zostać zburzone po zakończeniu expo, ale ostatecznie stało się atrakcją turystyczną.

A propos atrakcji, czy uwierzysz, że mały posążek siusiającego chłopca jest znany na całym świecie? Manneken-Pis ma zaledwie 58 cm wysokości, ale jest niezwykle popularny wśród turystów. W 23 ustalone dni w roku ubierany jest w inny kostium. Założył ponad 900 strojów, m.in. koszulkę piłkarską podczas Mistrzostw Świata. Stroje te przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli przy Grote Markt.

Brugia

Znajdująca się w prowincji Flandria Zachodnia stolica Brugia jest miastem pełnym historii. Zachowała ona autentyczną średniowieczną strukturę miejską, a duża część dziedzictwa historycznego pozostała praktycznie nienaruszona. Logiczne jest więc, że UNESCO uznało całe śródmieście za obiekt Światowego dziedzictwa. Nie zapomnij o odwiedzeniu wieży Belfort i Beginażu.

Spacerując po centrum miasta, wszędzie można zobaczyć wijące się kanały Brugse Reien. Są to małe kanały, które łączą śródmieście z morzem i w ten sposób tworzą żyły miasta. Wybierz się na wycieczkę statkiem i odkryj, jak architektura miasta jest całkowicie zorientowana na wodę. Nie bez powodu Brugia nazywana jest również Wenecją Północy.

Gandawa

Do następnej prowincji! Gandawa to stolica Flandrii Wschodniej i jedno z najstarszych miast w naszym kraju. Jest na tyle mała, że zachowuje swój urok, a jednocześnie posiada tętniące życiem centrum kultury i handlu. Momentami Gandawa przypomina Brugię, gdyż woda zawsze jest niedaleko i również tutaj znajdziesz wiele średniowiecznej i klasycznej architektury.

Jakieś sugestie? Wizyta w zamku Gravensteen jest obowiązkowym punktem na liście rzeczy do zrobienia. Jest to jedyny zachowany średniowieczny zamek z praktycznie nienaruszonym systemem obronnym we Flandrii i daje pełny obraz kultury rycerskiej w XII wieku. Warto też odwiedzić Katedrę św. Bawona i wieżę Belfort - nie tę z Brugii. Miłośnicy sztuki znajdą to, czego szukają - między innymi fantastyczne muzea S.M.A.K. i MSK.

Hasselt

Oprócz siedziby IMPACT, w stolicy Limburgii znajdują się również wspaniałe ulice handlowe i muzea. Warto zajrzeć do Muzeum Jałowcówki, gdzie dowiesz się wszystkiego o historii i procesie produkcji tego uznanego produktu regionalnego. Oczywiście obejmuje to również niezbędne degustacje. Następnie wybierz się na spacer po Ogrodzie Japońskim lub podziwiaj liczne posągi w mieście.

Jeśli pojedziesz samochodem trochę dalej, dojdziesz do Bokrijk. Ten skansen został oficjalnie otwarty w 1958 roku: na obszarze ponad 60 ha znajduje się około 140 budynków i liczne sprzęty, które dają wyobrażenie o tym, jak żyli nasi przodkowie. Można też wziąć rower i 'Przejechać się po Wodzie', najnowszym projekcie architektonicznym, który zdobył nagrody na całym świecie.

Antwerpia

Aby zakończyć naszą wycieczkę po Flandrii, zatrzymujemy się w metropolii Antwerpii. Znane na całym świecie ze swojego portu i związanego z nim Havenhuis. Ratusz na Grote Markt to także prawdziwa perełka. Najstarszym zachowanym budynkiem w Antwerpii jest Het Steen. Na przestrzeni wieków spełniał wiele funkcji, m.in. twierdzy czy więzienia.

Od 2011 roku MAS, Museum aan de Stroom, znajduje się na modnej Eilandje, portowej dzielnicy Antwerpii. Dworzec Centralny to jeden z najpiękniejszych dworców w Europie. Rzut kamieniem od Dworca Centralnego znajduje się Antwerpskie Zoo, jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogrodów zoologicznych w Europie.

Walonia

Jest oczywiście więcej niż sama Flandria. Również we francuskojęzycznej części Belgii znajdziesz wiele perełek do odwiedzenia. Daj się zaskoczyć licznym cytadelom, jak np. ta z Namur czy Dinant. Warto zanurzyć się w wojennej przeszłości na przykład w Muzeum Wojny w Bastogne lub spędzić dzień w Liège, gdzie warto zwrócić uwagę między innymi na Katedrę św. Pawła i futurystyczny Dworzec Liège-Guillemins.

No i masz jeszcze Ardeny. Dla wielu Belgów to miejsce na spędzenie weekendu we własnym kraju - na przykład z możliwością spływu kajakowego - a z pewnością w miesiącach zimowych miejsce na piękne spacery i sporty zimowe. W sercu Ardenów znajdziesz Durbuy, samo głośnie uznawane za najmniejsze miasto świata, z pięknym centrum pełnym przytulnych restauracji, pubów i wyjątkowych sklepików.