Belgia: krótkie wprowadzenie

Kraj, w którym nie znasz ani ludzi, ani obyczajów, a już na pewno nie znasz języka? Jest to trudne wyzwanie. Dlatego dajemy Ci błyskawiczny kurs na temat Belgii

Praca w kraju, którego nazwę słyszałeś tylko sporadycznie? Kraj, w którym nie znasz ani ludzi, ani obyczajów, a już na pewno nie znasz języka? Jest to trudne wyzwanie. Dlatego dajemy Ci błyskawiczny kurs na temat Belgii. Zatem można dowiedzieć się o wiele więcej, gdy rozważa się pracę w naszym kraju.

Geografia

Zacznijmy od położenia. Belgia to zachodnioeuropejskie państwo położone nad Morzem Północnym i graniczące z Holandią, Niemcami, Luksemburgiem i Francją. Belgia ma 10 prowincji i 581 gmin. Te prowincje i gminy są podzielone między Flandrię, Walonię i Region Stołeczny Brukseli. Bruksela to nie tylko stolica Belgii, ale także stolica Europy.

Ciekawostka: IMPACT posiada biura w całej Belgii. Siedziba firmy znajduje się w Hasselt, stolicy Limburgii, jednej z pięciu flamandzkich - a więc niderlandzkojęzycznych - prowincji.

Polityka i Ekonomia

W latach 2010-2011 Belgia pozostawała bez rządu przez ponad 541 dni; można się domyślać, że sytuacja jest skomplikowana nawet dla Belgów. Belgia jest monarchią konstytucyjną, na czele której stoi król Filip. Oprócz jednego centralnego, federalnego rządu, Belgia posiada pięć innych rządów dla regionów i wspólnot. Belgia jest jednak krajem stabilnym politycznie i dobrze prosperującym gospodarczo, także dla Ciebie jako pracownika tymczasowego.

Ciekawostka: w Belgii każdy mieszkaniec od 18 roku życia ma obowiązek głosowania. Płatności dokonywane są w euro.

Języki

Belgia to kraj wielojęzyczny: trzy języki są uznawane za oficjalne języki urzędowe. We Flandrii mówi się po niderlandzku, a w przeważającej części Walonii językiem ojczystym jest francuski. W przeważającej części dlatego, że we wschodniej części Walonii - tzw. Kantonach Wschodnich - mówi się po niemiecku. W Brukseli mówi się zarówno po niderlandzku, jak i po francusku. Ponadto większość Belgów dobrze mówi po angielsku.

Populacja

Belgia ma około 11,4 mln mieszkańców i jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów w Europie. Ogólnie rzecz biorąc, Belgowie są dość skromni i umiarkowani. Mają tendencję do bycia powściągliwymi i zamkniętymi w sobie, wysoko cenią swoją prywatność. Jeśli poznasz ich nieco lepiej, bez wątpienia przekonasz się, że są dobrymi i jowialnymi gospodarzami. Belgowie mają też opinię ciężko pracujących.

Edukacja

W Belgii nie ma obowiązku chodzenia do szkoły, ale jest obowiązek nauki. Taki obowiązek nauki obowiązuje przez okres dwunastu lat. Rozpoczyna się w momencie osiągnięcia przez dziecko wieku 6 lat, a kończy w momencie osiągnięcia pełnoletności: 18 lat. Pełnowymiarowy obowiązek nauki kończy się w wieku 15 lat. W wieku od 15 do 18 lat młodzież może podjąć naukę w niepełnym wymiarze godzin.

Ciekawostka: Każdy, kto nie posiada belgijskiego dyplomu, może ubiegać się o uznanie swojego dyplomu w Belgii.

Jedzenie i picie

Kto lubi dobre jedzenie i picie, to Belgia jest właściwym miejscem dla niego. Belgowie to naród rozkoszujący się życiem z doskonałą kuchnią i wieloma typowymi przysmakami: wystarczy pomyśleć o frytkach z majonezem, gulaszu, małżach, czekoladzie, gofrach, ciasteczkach speculaas ... Ponadto Belgia jest znana na całym świecie jako kraj o doskonałym piwie. Blond, ciemne, gorzkie czy owocowe: wybór jest niemal nieograniczony.

Ciekawostka: Duży jest również wybór sklepów. Supermarkety, masarnie czy piekarnie: na pewno znajdziesz je w pobliżu. Supermarkety są otwarte od około 8.30 do 20.00, sklepy odzieżowe od 10.00 do 18.00. Większość sklepów jest zamknięta w niedziele.

Sport i rekreacja

Belgia to kraj o wspaniałej kulturze i historii sportu: szczególną popularnością cieszy się piłka nożna, kolarstwo - w tym błotnista odmiana kolarstwa przełajowego - oraz tenis. Wielu Belgów uprawia jogging kilka razy w tygodniu lub wybiera się na piesze lub rowerowe wycieczki po jednej z wielu oznakowanych (przyrodniczych) tras. Ponadto w większości dużych miast znajdują się centra handlowe, sale kinowe i koncertowe, imprezy ...

Szukasz ambitnej pracy w inżynierii lub budownictwie?

IMPACT jest belgijską agencją pracy tymczasowej z silną siecią międzynarodową. Doskonale radzimy sobie z dopasowywaniem specjalistów, którzy szukają pracy w inżynierii lub budownictwie, do rzetelnych pracodawców, którzy potrzebują fachowej wiedzy.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej międzynarodowej rekrutacji? Chcesz mieszkać i pracować w Belgii? Przejrzyj zatem nasze oferty pracy lub skontaktuj się z nami.

Inne pytania? Odpowiedź można znaleźć na naszej stronie FAQ.