6 najczęściej zadawanych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Nie wiesz czego się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej? Oto sześć często zadawanych pytań.

Nie wiesz czego się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej? Boisz się, że zesztywniejesz lub nie będziesz w stanie wypowiedzieć słowa? Podczas rozmów kwalifikacyjnych często możesz spodziewać się, że zostaną Ci zadane pewne typowe pytania: spróbuj przygotować się do nich nieco wcześniej, dzięki czemu poczujesz się swobodniej i spotkanie przebiegnie sprawniej. Oto sześć często zadawanych pytań, ale pamiętaj, aby zachowywać się spontanicznie i nie recytować odpowiedzi z pamięci.

Czy możesz nam powiedzieć coś więcej o sobie?

To pytanie przełamuje lody i daje możliwość opowiedzenia w skrócie kilku rzeczy: kim jesteś, jakie zdobyłeś wykształcenie, jakie masz doświadczenie ... Użyj swojego CV jako wyznacznika i podaj kilka dodatkowych informacji o sobie i rzeczach, które są istotne dla danego stanowiska. Między innymi możesz wyjaśnić, na czym dokładnie polegał zakres zadań w poprzednich miejscach pracy. Skup się na wartości dodanej, którą możesz wnieść oraz na tym, jakie są Twoje ambicje i cele.

Jakie są Twoje mocne strony?

Jakie umiejętności i cechy charakteru mogą dodać wartości do Twoich szans i wyników w pracy? Możesz zastanowić się, jakie były Twoje mocne strony w ostatnim doświadczeniu zawodowym lub jakie pozytywne punkty pojawiły się w czasach studenckich.

Pomyśl o jakichś konkretnych przykładach, sytuacjach, inicjatywach, o których możesz opowiedzieć i które pokazują, że rzeczywiście posiadasz wymienione przez Ciebie mocne strony.

Jakie są Twoje słabe strony?

To pytanie jest dla wielu trudniejsze do odpowiedzi niż poprzednie. Kiedy zastanawiasz się nad swoimi słabszymi stronami, szybko wpadasz w banały. Staraj się tego unikać i oczywiście nie przedstawiaj siebie w zbyt negatywnym świetle.

Spróbuj umieścić pozytywny obrót na Twoich kwestiach związanych z pracą. Możesz na przykład powiedzieć: "Trudno mi podejmować decyzje, bo jestem raczej osobą niezdecydowaną. To dlatego, że jestem perfekcjonistą i pracuję nad swoim zadaniem tak długo, aż będę w 100% zadowolony z efektu końcowego. Czasami muszę nauczyć się zadowalać czymś mniejszym, aby móc pracować szybciej."

Dlaczego chcesz pracować w tej firmie?

Dla pracodawcy ważne jest, aby (przyszli) pracownicy dokładnie wiedzieli, co reprezentuje ich firma. Dlatego też poznaj biznes i kulturę swojego potencjalnego pracodawcy. Wejdź na stronę internetową firmy, sprawdź jej strony w mediach społecznościowych.

W ten sposób można dowiedzieć się zarówno o tym, czym zajmuje się firma, jak i o jej kulturze, a także dowiedzieć się, dlaczego będzie ona dobrze pasować do Ciebie. Jeśli aplikujesz na przykład do firmy rodzinnej, możesz powiązać to z faktem, że lubisz pracować w środowisku osobistym, w którym zaangażowanie jest kluczowe.

Dlaczego to stanowisko przemawia do Ciebie?

Odpowiedź na to pytanie nie powinna być trudna, bo zazwyczaj przed złożeniem aplikacji już dokładnie zapoznałeś się z treścią stanowiska w ogłoszeniu o pracę. Omów, dlaczego aspekty pracy przemawiają do Ciebie i dlaczego jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko w oparciu o swoje możliwości (i ewentualne doświadczenie).

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Odpowiedź na to pytanie to moment, w którym należy przekonać pracodawcę o swojej wartości dodanej. Ważne jest, aby nie udzielać standardowej odpowiedzi: należy się wcześniej zastanowić. Pokazałeś już, że wiesz, z czym wiąże się praca, jakie są wymagane umiejętności i że udało Ci się już poznać kulturę firmy w sieci. Zbierz te elementy w całość i przekonaj ludzi przed Tobą swoimi końcowymi atutami i motywacją.

Gotowy?

Jeśli przygotujesz sobie wcześniej odpowiedź na te często zadawane pytania, możesz przystąpić do rozmowy kwalifikacyjnej z większym spokojem. Chcesz iść na rozmowę kwalifikacyjną z jeszcze większą pewnością siebie? Przeczytaj więc nasze wskazówki, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

I pamiętaj: zawsze bądź szczery i całkowicie sobą!